ГАРЯЧІ НОМЕРИ -20%

Бронювати

КОНТАКТНІ ТЕЛЕФОНИ
+38 (050) 963 06 95
+38 (097) 461 36 65

На території санаторію «Квітка полонини» триває виставка скульптур на тему «Прощавай, зброє», присвячена 100-літтю закінчення Першої світової війни

Нагадуємо, громадська організація “Pro Arte Munkacs”, що діє на теренах Закарпаття з 2013 року, вп’яте проводила цікавий мистецький форум. “Квітка полонини” гостинно приймала міжнародний скульптурний симпозіум . В останні два тижні вересня шестеро майстрів з Угорщини, України, Бельгії, Ірану та Польщі  – Гіді Ендре, Надія Отряжа, Tомі Томаш, Тіері Лаверс, Саїд Ахмаді та Рішард Літвінюк – працювали з каменем та деревом на спеціальному майданчику і приваблювали до себе чимало допитливих. Згодом скульптори провели презентацію вже готових оригінальних робіт, що об’єднані однією темою – “Прощавай, зброє!”-  і присвячені 100-літтю закінчення Першої світової війни.

В урочистостях взяли участь власне автори скульптур, виконаних переважно в стилі модернізму. Кожен розповів про творчий замисел та той зміст, який вкладав у своє творіння.  Організатори заходу – представники “Pro Arte Munkacs” , відомі на Закарпатті митці з Мукачева, батько й син Петро та Арпад Матл допомагали глядачам долати мовні бар’єри, вправно перекладаючи виступи всіх гостей з англійської, угорської на українську і навпаки.

Митців вітали головний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі, депутат обласної ради Гейза Гулачі, представник Свалявської РДА Едіта Грабар, голова спілки угорських художників Закарпаття Агнеса Кулін, від санаторію –  комерційний директор ТОВ «Сузір’я» Агнеса Кеменяш.

Додамо, що “Pro Arte Munkacs” заснувала проект під назвою “Закарпатський скульптурний шлях”.  В рамках цього починання у двадцяти семи селах нашої області вже постали цікаві скульптурні об’єкти, які надали малим населеним пунктам певної ландшафтної виразності, стали їхніми “родзинками”. Вони приваблюють до себе в тому числі і гостей краю, туристів, позаяк створені справжніми майстрами, які воістину оживлюють  камінь, дерево чи метал.

В часи, коли політики сперечаються через володіння територіями, доступ до природних ресурсів та вплив на населення цілих регіонів, є інша категорія діячів, що не менш суттєво, хоч і не так демонстративно, формують свідомість людства. Так, це митці – люди творчих професій, які своїми доробками торкаються глибинних душевних струн, впливають на почуття людей, спонукають до духовності й прагнення робити цей світ світлішим, радісним, гармонійним.

“Pro Arte Munkacs” має надійних партнерів. Це – департамент культури Закарпатської ОДА, консульства Угорщини в Ужгороді та Берегові, Закарпатське угорське культурне товариство, Фонд Бетлена Габора, Мукачівська РДА, міністерство зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, рада країн Вишеградської групи. Саме ці структури та установи допомагають громадському об’єднанню щороку проводити на Закарпатті скульптурні табори з участю провідних митців з усього світу.

На карті “Закарпатського скульптурного шляху” вже позначені імена майстрів з Індії, Угорщини, Ірану, Словаччини, Польщі, Іспанії, Данії, України, Чехії, Китаю, Румунії. Їхні композиції прикрасили чимало прикордонних сіл Берегівського району та всього Закарпаття, розташовані від м. Сколе до с. Гестеред в Угорщині. Цього року оригінальна скульптура Ендре Гіді, художника з с. Велика  Добронь, за підсумками голосування відпочиваючих санаторію “Квітка полонини”, прикрасить  набережну річки Пині в межах оздоровниці. Робота молодого талановитого майстра називається “Паросток” і символізує всякчасне проростання нового життя.

Як повідомив член Національної спілки художників України Петро Матл , один із засновників  “Pro Arte Munkacs”, із  “Квіткою полонини” його особисто пов’язує давня співпраця, яка втілена у 2004-2005 роках в санаторному скульптурному парку, що нараховує кілька десятків скульптур. Роботи Петра Матла з каменю та бронзи всякчас викликають зацікавлення та захоплення у гостей лікувально-оздоровчого закладу.

“До створення скульптур у “Квітці полонини” мене надихав природній гірський ландшафт, дбайливо облаштоване санаторне подвір’я , парк з різноманітними насадженнями та штучні озерця. Я з натхненням узявся до ескізів, які один за одним втілилися в бронзу та камінь”, – розповідає художник.

І продовжує: “Концепція була проста – природа, в якій народжується нове життя. Розташування частини скульптур на поверхні води дало можливість досягти ефекту їх віддзеркалення, множинності, багатогранності. До речі, у контексті “Закарпатського скульптурного шляху” ми завжди просимо приймаючу сторону забезпечити встановлення створених нами скульптур на вже спеціально відведеному для цього місці – відкритому майданчику з гарним озелененням, клумбі, спеціально підготовленому підвищенні тощо. Саме в “Квітці полонини”, завдяки генеральному директорові, заслуженому лікарю України Павлу Павловичу Ганинцю, вдалося отримати той фон для скульптурного ансамблю, про який тільки й може мріяти художник. Повинен подякувати і архітектору Олександрові Андялоші, який приймав участь у проектуванні благоустрою оздоровниці, народному художнику України Золтану Мічка, що надавав слушні поради щодо оформлення простору, скульпторам Еріці Лендьєл та Валерію Дідуру, з якими працював у співавторстві”.

Комерційний директор оздоровниці Агнеса Кеменяш, відкриваючи офіційну частину презентації доробку 5-го міжнародного скульптурного симпозіуму, також згадала про значний творчий внесок Петра Матла в оформлення паркової зони санаторно-курортного закладу. Скульптури, виконані ним, урівноважують, доповнюють і гармонізують рекреаційне довкілля, – відзначила вона.

Генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі у своєму виступі наголосив, що угорська дипломатія в Україні радо сприяє втіленню мистецьких проектів, пожвавленню культурного обміну між двома державами, підтримує ініціативи щодо донесення до суспільства ідей мирного співіснування в світі.

Представник Свалявської РДА Едіта Грабар підтримала угорського дипломата в тому, що місія скульпторів є воістину шляхетною, позаяк своїми творами вони демонструють особисте ставлення до війни, намагаються привернути увагу світового співтовариства до проблем в Україні, закликають людей усієї планети до миру. Водночас вона високо оцінила участь оздоровниці та її керівника – філантропа і мецената, ініціатора проведення багатьох культурно-мистецьких заходів міжнародного рівня, справжнього професіонала своєї справи Павла Ганинця – у підтриманні реноме Свалявщини та Закарпаття як осередків високої культури та духовності на теренах усієї України.

На значущості для регіону “скульптурного шляху” знову наголосив Петро Матл: “У контексті того, що нині надто багато людей виїжджає з нашого краю, і культура так само емігрує, слід лише радіти тій обставині, що на Закарпатті твориться платформа для розвитку скульптурного мистецтва, в тому числі й відомими зарубіжними митцями. Нова атракція для розвитку сільського туризму на карті області вже позначена шляхом у 250 кілометрів, і цю дорогу ми безумовно  будемо продовжувати”.

Відтак про розуміння своєї місії розповіли безпосередньо автори представлених скульптур.

Майстер з Польщі Рішард Літвінюк повідомив, що його робота з дерева у вигляді жорен називається “Машина миру” і символізує загалом непростий процес досягнення миру. “Ми всі знаємо, що Закарпаття за останні століття потерпало від частої зміни влади, переходу цієї мальовничої і багатостраждальної землі з однієї держави до іншої. Також відомо, що в Україні Закарпаття демонструє мирне та цивілізоване співжиття, толерантність представників численних національностей на одній території. Тому й вважаю за потрібне свою роботу присвятити саме Закарпаттю”, – додав скульптор.

Свої роботи громадянин Ірану  Саїд Ахмаді в останні роки створює з дерева у циклі з умовною назвою “Відкрите небо”. Декілька з них постали на площах та майданчиках у Південній Кореї, Туреччині, Німеччині, інших країнах Сходу та Заходу. Представлена ж ним “Дівчинка, що вглядається у безкінечну грозу” – перша, виконана в Україні й залишена в дар Закарпаттю. Символіка її насамперед у тому, що кожна людина, попри будь-які незгоди та буремні події довкола, повинна бачити попереду надію. “Відкрите небо” – це не тільки мрія про політ, це – відкрита душа, яка прагне назустріч і вгору”, – розтлумачив своє творче кредо митець з Ірану.

Стисло охарактеризувала власну композицію скульпторка зі Львова Надія Отряжа: “Дівчина з виноградом” – це робота про майбутнє, сучасність і про те, що буде життя, будуть плоди і буде мир”.

Розповідає Тієрі Лаверс: ” Я родом з Бельгії. І, незважаючи на те, що вже кілька разів об’їздив всю планету, вперше вдалося побувати в Україні. Моя робота присвячена століттю з часу завершення Першої світової війни. В нижній частині скульптури можна побачити невеличкі кратери та вм’ятини, які символізують воронки від вибухів. Загалом основа скульптури не є ні кубічною, ані циліндричною, вона абсолютно асиметрична, і в цьому також закладено певний зміст – “дикого каменю”. Середня частина складається ніби з кількох шарів, вони символізують держави, які у Першій світовій воювали одні з одними. Ці нашарування оброблені спеціальною технікою, яка створила на рельєфі ефект множинності крапок. Крапки символізують жертв бійні у Першій світовій, всіх людей, які були втягнуті у воєнний конфлікт. Горішня частина скульптури – це ніби початок олтаря. На ній – обличчя, яке не має жодних ознак будь-якої раси чи національності. А відбитки долонь довкола всієї скульптури – це відбитки рук студентів, які взяли участь у невеличкому майстер-класі в рамках нашого симпозіуму, а також людей, які підходили до нашого майданчика: відпочиваючих та працівників санаторію, місцевих мешканців, гостей оздоровниці”.

2018-11-06T20:18:41+00:00