ГАРЯЧІ НОМЕРИ -20%

Бронювати

КОНТАКТНІ ТЕЛЕФОНИ
+38 (050) 963 06 95
+38 (097) 461 36 65

На початку 2018 року кована скульптура-фонтан «Водолій мінеральної води «Полі-бачі» стала окрасою території санаторію «Квітка полонини». Скульптором малої архітектурної форми є Михайло Колодко, а також ковалі С. Руснак, В.Криванич, Р.Мурник.
Торік у Сваляві було встановлено майже ідентичний пам’ятник, що отримав назву «Герб Сваляви». На ньому у бронзовій скульптурі з водолієм Полі-бачі, вилитій у Будапешті, відображений чоловік, який наливає мінеральну воду в бочки.
А історія така. Ще на початку 1800-х років граф Шенборн-Бухгейм відкрив завод з розливу мінеральної води Луги-Ержибет (джерела нинішньої «Лужанської», які в далекому минулому мали назви «Маргіт», «Ержибет», «Жофія», згодом – «Паннонія»). Підприємство розливало та експортувало мінеральні води у Відень, Будапешт, Париж, Львів. Спочатку – в бочках (саме тому на нинішньому пам’ятнику у Сваляві Полі-бачі наливає воду у діжки), згодом – у скляних корчагах, обплетених лозою. У 1840-1860 роках нинішня «Лужанська» здобуває численні нагороди за відмінні смакові якості на престижних міжнародних виставках.
Відтак зображення водолія стало елементом давнього, 1843 року, герба Сваляви (в ті часи місто називалося Сольва).
Сьогоднішній пам’ятник увійшов у «сімку» кращих в області. Він насправді прикрасив центр міста, став його візиткою і для городян, і для гостей Сваляви. А профінансував реалізацію мистецького проекту генеральний директор санаторію “Квітка полонини” (ТОВ”Сузір’я”), почесний громадянин Сваляви Павло Ганинець.
В чому ж відмінність пам’ятників, встановлених меценатом Павлом Ганинцем?
У Сваляві – чоловік наливає мінеральну воду у бочки, завдяки дерев’яній тарі зберігалися смакові властивості мінералки під час транспортування. Що ж до території «Квітки полонини», то тут маємо скульптурну композицію, де чоловік наливає мінеральну воду у купіль, тобто з бальнеологічною метою.
До слова, примітивні водолікарні – «купальні», «купелі» – простий люд облаштовував біля джерел ще в 16-17 століттях, викопуючи ями-колобані на виході водяного струменя.
Отже, в першому випадку увага акцентується на незрівняних смакових якостях «Лужанської», в другому – на її цілющих, лікувальних властивостях.
Цієї неділі, 21 грудня, відбулось офіційне відкриття пам’ятника «Герб Сваляви». А також встановлення кованої скульптури-фонтану «Водолій мінеральної води «Полі-бачі» на території санаторію «Квітка полонини». У зв’язку з несприятливими погодними умовами офіційне відкриття скульптури в оздоровниці відбудеться у березні, після встановлення відповідного постаменту та підведення води.
Події ж поєднали з іншим, знаковим для Сваляви проектом, – у місті взяла старт “Вiльна Екскурсiя”. Відтепер безкоштовні екскурсії для містян та гостей Сваляви проводитимуться кожної першої неділі нового місяця професійними екскурсоводами – відомим туризмознавцем, професором УжНУ Федором Шандором та його колегами. Запрошуються всі, хто бажає дізнатися багато пізнавального та цікавого про Свалявщину, історію, культуру, архітектуру району. Наступна “Вільна екскурсія” відбудеться в Сваляві 4 лютого.

2018-01-28T00:29:22+00:00