ІРИДОДІАГНОСТИКА

Про діагноз розкажуть… очі

Ще один, не зовсім традиційний метод, на цей раз – діагностичний, застосовується в санаторії «Квітка полонини». Це – іридодіагностика, встановлення діагнозу за станом райдужної оболонки ока. Саме ця оболонка визначає колір очей.

Цікавою є історія створення цього методу діагностування захворювань. Виявляється, подібну процедуру застосовували ще в Стародавньому Єгипті. До наших часів дійшло повідомлення про те, як придворний лікар Тутанхамона скористався дивовижним способом обстеження райдужки єгипетського царя. Дві металеві пластини, вкриті шаром срібла лікар Ел Акс тримав навпроти очей царя кілька хвилин. Потім обробив пластини невідомим на сьогодні розчином і приклав їх до очей Тутанхамона ще на 30 секунд. Відтак на металевих листках появилося кольорове зображення райдужки пацієнта, за яким Ел Акс робив висновки про стан організму хворого імператора.

Давньоєгипетський ескулап зробив пояснення на папірусі до цього зображення, вказав ознаки, за якими діагностував у хворого ті чи інші проблеми зі здоров’ям. І це – не з області фантастики, папірус Ел Акса зберігається нині в одній з світових бібліотек, а срібні пластини, на яких і досі не потьмяніло яскраве зображення райдужки Тутанхамона, – у Ватикані.

В минулі століття «по очах» пастухи визначали стан самопочуття і вік худоби. А ось по-справжньому іридодіагностику заново відкрив для людства угорський вчений Ігнац Пекцелі (1826 – 1907) на початку 1900-х років. Цікаво, що до розробки цього методу діагностування його спонукали враження дитинства. Хлопчиком у лісі він намагався досягнути з совиного гнізда яйце, але налетіла сова, і в боротьбі з птахою підліток зламав їй ногу. Хлопчик устиг помітити, як у момент перелому на райдужці птаха на якусь мить з’явилася чорна риска. Це вразило і закарбувалося в пам’яті на все життя. Вже у зрілому віці він почав обстежувати райдужку пацієнтів через збільшувальні прилади, співставляючи їхнє здоров’я з побаченим в очах. А відтак склав і першу іридодіагностичну карту, якою медики послуговуються і донині.

Ірис, тобто райдужка, є найбільш чутливою частиною організму, тому спадкові фактори, захворювання внутрішніх органів, токсини, стресові ситуації залишають на ній різні сліди або знаки. Обстежуючи їх через спеціальний пристрій – стереомікроскоп, діагност може зробити висновок про стан здоров’я пацієнта. Не всі патології виявляються з допомогою іридодіагностики. Так, злоякісну пухлину по очах не видно. Однак добре «проглядаються» захворювання хребта, шлунку, серця, яєчників та простати. Сумніви можуть виникнути щодо наявності чи відсутності цукрового діабету, бронхіальної астми, ревматизму.

Та все ж варто час від часу вдаватися до такої процедури, тим паче, що вона не викликає жодних дискомфортних відчуттів. Зате орієнтовно можна довідатися, в якому стані знаходяться ваші органи, нервова та імунна системи. З допомогою іридодіагностики іноді можна виявити захворювання, які неможливо визначити звичайними методами, а також хвороби з безсимптомним перебігом. Можна довідатися про те, як впливають на організм недуги, перенесені раніше, до чого у вас генетична схильність, яких захворювань треба остерігатися на майбутнє і як їм можна запобігти. Іридодіагност з’ясує, чи впливають на вас стресові ситуації, токсини або медикаменти, які ви вживаєте.

Вітчизняні науковці (Коваленко О.Є., Мачерет Є.Л.) вважають, що стан райдужки свідчить не тільки про наявність чи відсутність в організмі людини патологічних змін, а й про здатність самої райдужки їм протистояти. Вони доводять, що ірис виконує не тільки функцію захисту очей від впливу надмірного світла, інсоляції, – на їх думку, райдужна оболонка є своєрідним мікробар’єром перед такими зовнішніми подразниками центральної нервової системи (а очі – складова ЦНС), які здатні спровокувати захворювання.

Іридодіагностика може бути корисною й у випадку, якщо ми хочемо довідатися про фізичний стан зовні здорових дітей та можливості профілактики захворювань, зумовлених так званим генетичним кодом, які на них чатують у майбутньому.

Спеціаліст з іридодіагностики – а такий є і в «Квітці полонини» – хоч і не встановить діагноз за загальноприйнятою сучасною класифікацією, але точно скаже, до якого конкретно спеціаліста-медика треба звернутися.

Безумовно, цей метод обстеження сприяє правильному діагностуванню хвороб пацієнтів, а отже, й  допомагає лікарям «Квітки полонини» призначати раціональне й ефективне лікування.