ОСНОВНИЙ ЛІКУВАЛЬНИЙ ФАКТОР – 

УНІКАЛЬНІ МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ

“Лужанська-4”, “Лужанська-7” та “Поляна квасова”

«Квітка полонини» –  єдиний заклад на Закарпатті, що має в три рази ширший спектр бальнеологічних лікувальних можливостей у порівнянні з іншими оздоровницями. Усе – завдяки  потужним гідромінеральним ресурсам. Тут для лікування використовують три різновиди мінводи: “Лужанська-4”, “Лужанська-7” та “Поляна квасова”. Причому мінеральна вода, яка є основним лікувальним фактором в оздоровниці, прямо з родовища подається і в бювет, і у ванне відділення та інші процедурні кабінети.

Комбіноване застосування трьох типів мінеральних вод суттєво розширює можливості та діапазон лікування, підвищує його ефективність.

Маючи в арсеналі три різновиди мінеральної води, у «Квітці полонини» зроблено все, щоб максимально використати цю унікальну можливість. Крім  питного лікування мінеральними водами, їх застосовують і у вигляді інших лікувальних методик:

  • натуральні мінеральні вуглекислі ванни
  • інгаляції з мінеральною водою
  • гідролазерне зрошення ясен мінеральною водою
  • кишкові зрошення мінеральною водою
  • гінекологічні зрошення мінеральною водою
  • мікроклізми з мінеральною водою

Початково нинішня “Лужанська-4” видобувалася з “Лікувального джерела “Margit”, яке у 1870-х роках знаходилося у власності лікаря Л. Карловського і було так названо на честь Маргіти Карловської. Неподалік було ще одне джерело, яким володів граф Шенборн. Йому дали назву також за іменем жінки –”Erzsebet” (Ержібет, Елізабет). Мінеральні води цих джерел розливалися й експортувалися у ті часи в усі куточки Європи, їх називали ще угорською зельтерською водою і лікували ними захворювання жовчних шляхів, шлункового тракту та різноманітні катари верхніх дихальних шляхів. Вже тоді цю воду призначали хворим на цукровий діабет, з нирковими недугами, ураженнями легенів.

“Лужанська”це вуглекисла холодна маломінералізована гідрокарбонатна натрієва мінеральна вода, хімічний склад якої на сьогодні практично не змінився у порівнянні з 1860 роком, коли її аналіз провів доктор J. Molnar.

“Лужанська” здатна нейтралізувати підвищену кислотність шлунка, усуває диспепсичні явища – печію, тяжкість, здуття, нормалізує надходження жовчі та панкреатичного секрету, добре виводить з організму шлаки і токсини, має сечогінні властивості, діє як антисептик на сечовидільну систему. Тому, крім гастроентерологічних захворювань, „Лужанська-4” добре допомагає при захворюваннях нирок та сечовивідних шляхів. А завдяки наявності в ній вуглекислого газу, який при зовнішньому використанні мінеральної води у вигляді вуглекислих мінеральних ванн діє на периферійні нервові рецептори та судинні капіляри, нормалізуються процеси збудження та гальмування в центральній нервовій системі та робота серцево-судинної системи (так званий вагусний вплив).

За 400 метрів від джерел просто “Лужанської” знаходиться ще одне, вода з якого нині має назву “Лужанська-7”. А раніше воно називалося “Ірма”, “Жофія”, “Паннонія”. “Лужанська-7” – це вуглекисла холодна борна середньомінералізована гідрокарбонатна натрієва з вмістом кремнієвої кислоти мінеральна вода. Що її вирізняє з-поміж інших подібних вод, то це, насамперед, наявність в іонному складі біологічно активних концентрацій кальцію та високого рівня метакремнієвої кислоти. Ця вода в збалансованому вигляді містить також мікроелементи бору, йоду, літію, фтору. Все, що мовлено про старшу супутницю “Лужанської-7”, притаманне і цій мінеральній воді. Та, окрім усього, “сімка” позитивно впливає на обмін жирів (холестерину, тригліцеридів) та інших речовин в організмі, застосовується як слизорозчинний та відхаркувальний засіб, має виражені антиоксидантні властивості. Тому пріоритетним для «Лужанської-7» є її застосування при захворюваннях печінки, жовчовивідних шляхів, цукровому діабеті, а також у вигляді інгаляцій, прополіскувань для горла. Саме тому “Лужанська-7” і корисна як для недужих, так і для здорових людей, навіть дітей. Гідрокарбонатні натрієві води, особливо «Лужанська-7», володіють середньої інтенсивності елімінаційною дією стосовно інкорпорованих в організмі радіонуклідів. Ця властивість даних вод надзвичайно корисна для людей, що проживають на територіях посиленого радіоекологічного контролю, для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З усіх відомих свалявських мінеральних вод “Поляна квасова” формується у найглибших породах надр – за 300 –500 метрів від поверхні землі. А тому ця вода є найбільш захищеною від можливих забруднень, на її склад не впливають жодні атмосферні, кліматичні чинники. Донедавна “Поляна квасова” була ексклюзивним лікувальним фактором  санаторію “Сонячне Закарпаття”. А тепер її цілюща сила є і в розпорядженні курортологів “Квітки полонини”, слугує оздоровленню пацієнтів цих оздоровниць. “Поляна квасова” на початку ХХ століття вважалася “королевою літієвих квасних лужних мінеральних вод”. Саме так її характеризувала реклама 1913 року. А сьогодні розширене її означення вказує, що це вуглекисла холодна борна середньомінералізована гідрокарбонатна натрієва мінеральна вода. Попри всі спільні властивості гідрокарбонатних лужних вод, “Поляна квасова” має сильну бактерицидну дію завдяки наявності в ній ортоборної кислоти. Окрім того, ця вода здатна розчиняти сечовий пісок, нормалізувати жировий, вуглеводний та мінеральний обміни речовин в організмі. Цікаво, що вміст гідрокарбонатів у “Поляні квасовій” – вищий, ніж у популярній “Боржомі”. А це означає, що ступінь кислотонейтралізуючої дії нашої води – значно вищий, ніж широко розрекламованої грузинської мінералки. І при таких захворюваннях, як виразкова хвороба, гастрит, дуоденіт, що супроводжуються підвищеною секреторною функцією, явищах гіперацидозу (закислення організму), нема кращого ліку, як «Поляна квасова».

ПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ. ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО МІНЕРАЛЬНУ ВОДУ.