Харчування

Раціональне.
Збалансоване.
Смачне.

З упевненістю можемо стверджувати, що харчування в нашій оздоровниці задовольнить найвибагливіших пацієнтів, від прихильників дуже суворих дієт, аж до справжніх гурманів, для яких страви на будь-який смак приготують фахівці-кулінари. Харчування проводиться в двох їдальнях: корпус «Сузір’я» – дієтична їдальня з покращеним харчуванням та корпус «Квітка полонини» – дієтична їдальня з організацією харчування по типу «шведського столу». Пацієнти мають можливість вибору харчування – при бажанні можуть перейти з однієї їдальні в іншу. Режим харчування в санаторії триразовий, але за показаннями призначаються два додаткові прийоми їжі (5-разове).

Дієтична їдальня – корпус «Сузір’я»

Дієтичне харчування по типу «шведського столу»
корпус «Квітка полонини»

Метою призначення лікувального харчування є забезпечення повноцінного харчування в умовах порушення травлення, сприяння нормалізації функціонального стану органів і обмінних процесів, що погіршуються під час захворювання. Раціон повинен бути збалансованим та включати необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мікроелементів, води.

Кожному пацієнтові в оздоровниці лікуючий лікар призначає певну дієту, а фахівець-дієтолог та кухарі подбають про достатній набір страв у щоденному меню. Види дієтичних раціонів, які Вам запропонують в санаторії «Квітка полонини» ТОВ «Сузір’я»:

ДІЄТИЧНИЙ РАЦІОН №1

непротертий варіант


Oб’єднує існуючі дієтичні столи, які призначаються при хронічному гастриті з підвищеною кислотністю, виразковій хворобі шлунка і/або дванадцятипалої кишки та хронічному панкреатиті (№ дієти 1, 5П).

Мета – зменшення запального процесу, сприяння загоєнню виразок та ерозій, нормалізації секреторної та моторної функцій шлунка і ферментовидільної функції підшлункової залози.

Рекомендується: вегетаріанські супи, овочеві пюре, протерті каші, нежирне парове або відварне м’ясо і риба, 2-3 некруто зварених яйця або у вигляді омлету, білий черствий хліб.

Заборонені: міцні м’ясні та рибні бульйони, всі смажені страви, копченості, консерви в олії і томаті, капуста, редис, огірки, свіжий хліб і вироби з тіста.

ДІЄТИЧНИЙ РАЦІОН №2

щадний

 

Призначається при таких захворюваннях органів травлення – хронічний гастрит із секреторною недостатністю, ентерит, коліт, хронічний холецистит, хронічний гепатит поза загостренням, дискінезія жовчовивідних шляхів, цироз печінки без її недостатності (№№ дієт 2,3,4,5).

Мета – обмеження хімічного навантаження на печінку, нормалізація функціонального її стану та покращення жовчовиділення, нормалізація процесів порожнинного травлення та всмоктування нутрієнтів.

Рекомендується: вегетаріанські супи, нежирні сорти відвареного м’яса і риби, кисломолочні продукти, масло і рослинні олії, крупи в повному асортименті у вигляді каш, пудингів, овочі і фрукти в сирому, відвареному, тушкованому і запеченому вигляді, соки і желе з фруктів, чорний і білий хліб вчорашньої випічки.

Заборонені: супи на м’ясному і рибному бульйонах, грибному відварі, жирні сорти риби і м’яса, печінка, нирки, консерви, копченості, смажені страви, бобові, редис, редька, щавель, гриби, мариновані овочі, свіжий хліб, кава, какао, холодні та газовані напої.

ДІЄТИЧНИЙ РАЦІОН №3

зі зниженою калорійністю, що призначається при захворюваннях, які розвинулися внаслідок порушення обміну речовин, зокрема – при цукровому діабеті, ожирінні I-II ступеня (№№ дієт 8,9).

Мета – зменшення навантаження на інсуліновий апарат підшлункової залози та енергетичного раціону за рахунок обмеження вуглеводів, особливо, легкозасвоюваних і тваринного походження жирів.

Рекомендується: хліб і мучні вироби – житній та білково-вівсяний (300 г. на добу), супи з різних овочів, нежирні сорти риби у відварному, запеченому вигляді, рибні консерви у власному соку і в томаті, молоко і молочні продукти, несолоний нежирний сир, яйця (1-1,5 на добу) та білкові омлети, овочеві салати.

Не рекомендується: вироби з пшеничної муки вищого і першого сортів, із здобного і листового тіста, кондитерські вироби, всі тваринні жири, солена і копчена риба, солодкий йогурт, смажені яйця, жирні та гострі закуски, макаронні вироби, бобові, солодкі плодові соки, обмежуються страви з картоплі, буряку, зеленого горошку.

ДІЄТИЧНИЙ РАЦІОН №4

призначається хворим із патологією серцево-судинної та сечовидільної систем, опорно-рухового апарату, з подагрою (дієти №№6,7,10).

Мета – сприяти покращенню функції нирок та нормалізації обмінних процесів в організмі.

Рекомендується: хліб і мучні вироби з муки першого і другого сортів вчорашньої випічки,супи 250-400 мл на один прийом, риба (нежирні сорти), несолене коров’яче масло, кисломолочні продукти, овочі відварні, запечені, рідше сирі.

Не рекомендується: всі важко перетравлювані страви та продукти, які збуджують центральну нервову систему, порушують діяльність серця і подразнюють нирки (буженина, оселедець, маринади, рибні бульйони, приправи, шоколад, міцний чай, кава, алкогольні напої). Обмежується вживанням кухонної солі – до 1-2 г на добу і вільної рідини – до 1 л на добу.

ДІЄТИЧНИЙ РАЦІОН №5

призначається відпочиваючим, які не потребують спеціального лікувального харчування (№ дієти 15).

За показаннями, в оздоровниці пацієнтам призначаються дієта доктора Майера, безглютенова та дієти для вегетаріанців та веганів. Кожні 10 днів у санаторії проводяться дні закарпатської, словацької та угорської кухні, коли наші пацієнти можуть скуштувати національні страви в дієтичному варіанті.

Рецептура та технологія приготування страв розроблена за рекомендаціями та погоджена зав. кафедри гастроентерології , ендоскопії та дієтології НМАПО ім. П.Л. Шупика професора, член-кор. АМН України Н.В.Харченко та професора даної кафедри Г.А.Анохіної.

Прокрутити вгору