Лікування

Процедури

Фізична терапія

Лікувальна фізкультура (ЛФК)

Однією з найбільш важливих складових комплексу санаторно-курортного лікування є лікувальна фізична культура (ЛФК) – сукупність методів лікування, профілактики та медичної реабілітації, заснованих на використанні фізичних вправ, спеціально підібраних і методично розроблених.

Лікувальні фізичні вправи мають широкий вплив на різні системи організму: серцево-судинну, дихальну, опорно-рухову, ендокринну, органи травлення. За своєю фізіологічністю фізичні вправи не можна ані порівняти, ані замінити іншими засобами зміцнення здоров’я.

ЛФК не має вікових протипоказів. Правильно підібрані вправи можуть і повинні застосовуватися в лікуванні найрізноманітніших захворювань та ушкоджень. При їх призначенні лікар враховує особливості недуги, характер, ступінь і стадію хворобливого процесу в системах та органах. В основі лікувальної дії фізичних вправ лежать суворо дозовані навантаження стосовно хворих і ослаблених.

Розрізняють загальне тренування – для зміцнення й оздоровлення організму в цілому, і тренування спеціальні – спрямовані на усунення порушених функцій певних систем та органів.

Ефективність занять ЛФК залежить від правильності комплектування груп пацієнтів. Досвід низки провідних спеціалістів показує, що таке комплектування варто проводити з урахуванням нозологічних форм захворювання, тяжкості їх перебігу, функціонального стану серцево-судинної системи.

Всі ці особливості враховуються в оздоровниці при комплектуванні груп та призначенні комплексу ЛФК інструктором, досвідченим фахівцем з лікувальної фізкультури.

Зважаючи на рекомендації та інструкції, профільність санаторію та спираючись на власний досвід, вам підберуть такі фізичні вправи, які гармонійно доповнять і потенціюють комплекс санаторного лікування, допоможуть відновити захисні функції організму і, в кінцевому рахунку, подолати недугу.

Одна з серйозних сучасних проблем – хвороба хребта, якою, крім дорослих, страждають, як не дивно, і діти. На жаль, розвиток цивілізації негативно позначається на фізичному розвитку дитини. Тривале сидіння в одній позі як в школі, так і вдома перед телевізором чи комп’ютером призводить до гіподинамії, остеохондрозу, сколіозу, лордозу або кіфозу хребта. Тому виняткова увага звертається під час занять з дорослими, а особливо – дітьми, на коригуючу гімнастику, спеціальні фізичні вправи з використанням тренажерів та механотерапії.


Гімнастичні вправи в лікувальній фізкультурі класифікуються:

  • за анатомічним принципом – для конкретних м’язових груп (м’язи рук, ніг, дихальні і т.д.);
  • за самостійністю виконання – активні (виконуються повністю самим хворим) і пасивні (які виконує хворий, наприклад, з порушеною руховою функцією за допомогою здорової кінцівки, або з допомогою методиста).


Спеціаліст з ЛФК підбирає ті чи інші групи вправ (наприклад, для зміцнення м’язів живота – вправи в положенні стоячи, сидячи та лежачи), в результаті яких організм адаптується до поступово зростаючих навантажень і коригує викликані захворюванням порушення.

Призначає лікувальну фізкультуру лікуючий лікар, а лікар-спеціаліст з ЛФК визначає методику занять. Процедури проводить інструктор, а в особливо складних випадках – лікар з ЛФК. Застосування лікувальної фізкультури підвищує ефективність комплексної курортної терапії, прискорює строки одужання пацієнтів і попереджає подальше прогресування захворювання.

Самостійно починати заняття ЛФК не слід, оскільки цим можна спровокувати погіршення стану, методики занять, призначеної лікарем, слід суворо дотримуватися.

При складанні комплексу ЛФК використовуються вправи з китайської системи «Ніші» комплексу «Бодіфлекс» та системи «Хайха Йога».

Особливою популярністю в нашій оздоровниці користується профілактор «Євменова», вправи на якому допомагають подолати хвороби хребта – від банального остеохондрозу до грижі хребта.