Лікування

Процедури

Нетрадиційні методи лікування

Гірудотерапія

Лікування медичними п’явками (гірудотерапія (латин.), або бделотерапія (грецьк.) – один з найдавніших лікувальних методів.

Лікувальна п’явка вирощується на спеціальних біологічних фермах і перед застосуванням є абсолютно «стерильною».

Зцілюючий чинник у п’явці – її секрет, який становить собою повну таблицю Менделєєва і містить у собі активні біологічні речовини, що потужно діють на всі системи організму і, на відміну від препаратів з аптек, не мають побічних ефектів. В процесі лікування всі біологічно активні речовини потрапляють у кров і дивовижним чином зцілюють наші органи, системи, значно покращують самопочуття.

Цікаво, що п’явка «відчуває» хворобу – і починає працювати тільки зі справді хворим органом або зоною.

П’явка часто реально рятує від операції або стає єдиним засобом, який допомагає хворим – наприклад, при варикозі (як нижніх кінцівок, так і тазу), тромбофлебіті і багатьох інших захворюваннях. Рятують п’явки від безсоння, виліковують головні болі при неврозах і запамороченні, епілепсії, мігрені, невритах слухових нервів, допомагають при радикулітах, міозитах, ревматизмі, ревматоїдному артриті, артрозах, остеохондрозах, ураженнях кісток і суглобів після травм. Ефективні п’явки і при забоях, переломах, гематомах, знімають також набряки.

До того ж ці захворювання за допомогою п’явок лікуються практично безболісно!

Кому ж показана гірудотерапія?

Насамперед цей метод лікування необхідний людям, у яких спостерігається схильність до розвитку застійних явищ, що спровоковані слабкою рухливістю, стресами, детренованими черевним пресом і діафрагмою, а також особам, які не сповна дотримуються правил раціонального, здорового харчування.

Курс гірудотерапії добирається для кожного пацієнта індивідуально – все залежить від ступеня і характеру захворювання. За необхідності його повторюють протягом року ще раз, щоб закріпити досягнуті результати.

Як зазначають фахівці Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика Осипова Л. С., Грішило П. В., Старунова Т. Г., хоч успіхи сучасної фармакології безсумнівні, однак широке застосування медикаментозних препаратів призвело до негативних наслідків, таких, як фармакозалежність та алергічні реакції.

Звідси – підвищена увага до фізичних методів лікування, немедикаментозних методів, зокрема і гірудотерапії.

Перші дані про використання п’явок відомі з часів Стародавнього Єгипту. Їм присвячені настінні розписи, знайдені в гробниці фараонів 18-ої ди­настії (1567 – 1308 рр. до нашої ери). Римський вчений Пліній, який жив на початку нашої ери (29 – 79 рр.) знав про корисну дію п’явок у лікуванні різ­них лихоманок, а римський лікар Клавдій Галлен ( 130 – 200 рр.) широко застосовував їх. Знаменитий лікар Сходу Абу Алі ібн Сіна (Авіценна) також надавав значної уваги лікувальній дії медичних п’явок.

Надзвичайної популярності п’явколікування набуло наприкінці 18-го та на по­чатку 19-го сторіччя, в тому числі в Російській імперії. Але в перші десятиліття XX сторіччя п’явки майже зникли з арсеналу медичних методик. Вони в той час були частіше засобом не офіційної, а народної медицини. Сталося так через не­стачу точних знань та методів застосування гірудотерапії. Нині ж частіше практична, а не офіційна медицина повертається до багатьох нових (добре забутих старих) методів лікування, зокрема й до лікування п’явками. Гірудотерапія як ефективний метод використовується у хворих з рі­зноманітною хірургічною патологією задля профілактики післяопераційних інфільт­ратів, післяопераційних тромбофлебітів, при синдромі дефіциту венозного відто­ку, після мікрохірургічних пересадок шматків тканин для закриття великих дефе­ктів в реконструктивній хірургії, при запальних процесах (панарицій, фурункул, карбункул, абсцес, бешиха).

Однак, слід пам’ятати, що медична п’явка – не панацея від усіх хво­роб. Гірудотерапія дає хороші результати як сама по собі, так і в поєднанні з іншими методами лікування. Вона мала б бути незамінною в арсеналі сімейного лікаря. Ускладнень під час або після застосування медичних п’явок, як правило, не спостерігається. Побічна дія може проявитися у вигляді почервоніння і, рідко, свербіння на місці присмоктування п’явки. Протипоказами є виражена анемія, гемофілія, яскраво виражена гіпотонія та вагітність, онкозахворювання.

П’явколікування з успіхом застосовується при тромбозах судин мозку, склеротичній формі гіпертонічної хвороби, мігренях, значних припливах та головних болях в клімактеричному періоді; всіх запальних процесах; фарингіті, гаймориті; очних захворюваннях; запальних та застійних ураженнях печінки та жовчного міхура; запальних захворюваннях жіночих статевих органів; запальних процесах нервових стовбурів або нервових корінців; запаленнях сідничного нерву. П’явки здатні сприяти лікуванню інфаркту міокарду та хвороб нирок.

П’явки мають знеболюючу та імуностимулюючу дію, нормалізують функцію фагоцитозу.

Сучасними дослідниками доведено, що п’явку слід розглядати як єдиний живий, досить складний та своєрідний неспецифічний подразник по відношенню до організму людини в цілому, а не просто як локальний спосіб механічного вилучення крові з капілярів над певним «проблемним» органом. Хоча слід пам’ятати, що саме порушення мікроциркуляції лежать в основі багатьох уражень тканин та органів, їх хвороб та організму в цілому, а не тіль­ки одного «проблемного» органу. І саме п’явка здатна поновити, «відреставрувати» русло мікроциркуляторної системи організму.

Зараз достеменно встановлено, що в місці присмоктування п’явки мікросудини роз­ширюються, а у віддалених областях звужуються, забезпечуючи відтік крові з глибоко розташованих органів.

Доведено, що систематична гірудотерапія знижує прояви атеросклерозу. Відомий також і протизапальний ефект п’явочного секрету.

Стан пацієнтів із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, таких як гастрит, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, хронічний пан­креатит і навіть цироз печінки, хронічний коліт, геморой, значно покращується після курсу гірудотерапії.

В останні роки гірудотерапію включають у ком­плекс лікувальних заходів в отоларингології при гострому невриті слухо­вих нервів, середніх та зовнішніх отитів з вираженим больовим синдромом, вторинних невралгіях слухових нервів на фоні запальних захворювань біляносових пазух.

Дуже добрі результати досягнуті при застосуванні медичних п’явок у хво­рих із захворюваннями сечостатевої сфери. Це і пієлонефрит з гіпертензивним синдромом та набряками, і ниркова недостатність, і хронічний цистіт, і хроніч­ний простатит.

В акушерстві та гінекології гірудотерапія застосовується давно і успішно при запальних захворюваннях (ендо-, пери-, параметритах, аднекситах), у випадках патології з боку молочних залоз (інфільтратах та будь-яких формах маститу), тромбофлебітах вен тазу, клімаксі.

Застосування для хворого цієї унікальної природної аптеки є можливим в стаціонарних, амбулаторних і навіть домашніх умовах. І якщо дія хімічних препаратів проявляється через певний час і важно прогнозується в своїх пози­тивних чи негативних чинниках, то вже перша процедура гірудотерапії дозволяє са­мому хворому оцінити ефект, а лікарю – вибрати найдієвішу тактику лікування.

Але існує одна безперечна умова – перші процедури гірудотерапії пови­нні проводитися досвідченим та підготовленим медичним персоналом. В санаторії «Квітка полонини» є такий фахівець – досвідчений лікар-гірудотерапевт.