Лікування

Процедури

Нетрадиційні методи лікування

Фітотерапія

Лікування людей травами та рослинами застосовувалося з сивої давнини. Бувальщина розповідає, як цілитель відрядив у ліс свого учня із завданням знайти бодай кілька непотрібних, від яких жодної користі, трав. Але учень так і не зміг виконати цього доручення – не знайшлося в лісі ані однієї такої стеблинки.

Науці відомо майже 500 тисяч видів рослин, та лише 290 з них описані в атласах лікарських рослин. Це не означає, що решта – без цілющих властивостей, просто немає таких наукових ресурсів, з допомогою яких усе це розмаїття зеленого світу можна було б досконально дослідити і вивчити. Втім у стародавньому світі використовувалося до 21 тисячі рослин. І вони були для наших пращурів не тільки джерелом харчування, а й допомагали позбутися хвороб. Найдревніший із медичних трактатів, що дійшли до нас, – це табличка, знайдена під час археологічних розкопок шумерського міста (ІІІ тисячоліття до н. е.). В 145 рядках міститься 15 лікарських рецептів із трав. А ось жителі стародавнього Вавілону першими зрозуміли, що лікарські рослини не слід висушувати на сонці, а деякі задля збереження їх цілющих властивостей навіть доречніше збирати вночі.

Рослини широко застосовувалися в Стародавньому Єгипті, Китаї, Індії, Тибеті. Так, ще в 3216 році до нашої ери китайський імператор Шен-нун написав медичну працю під назвою «Бень-цао», що в перекладі означає «Травник». Загалом китайські стародавні цілителі використовували до 1500 видів рослин. Наскільки ж ми відстали від них у нашому прогресивному цивілізованому світі, перенасиченому синтетичними ліками!

Вважається, що в Європу траволікування прийшло зі Стародавньої Греції, а елліни перейняли цю науку від стародавніх єгиптян. Гіппократ (460 – 370 р. р. до н. е.) застосовував близько 200 рослин, здебільшого необробленими та у вигляді соків. Він писав, що «медицина – це мистецтво уподібнюватися цілющому впливу природи».

А ось давньоримський лікар Галлен став засновником нового напрямку у лікувальному використанні рослин. Суть його полягала в тому, що він поділяв дію кожної рослини на корисну й таку, що не дає жодного результату або навіть є шкідливою. Корисний чинник легко відділити з допомогою рідини. Для цього рослину слід настоювати або кип’ятити у воді, вині, оцті. Тобто завдяки Галлену з’явилися настої та екстракти, які і зараз широко використовуються в медичній практиці.

Останніми роками чимало людей віддає перевагу лікам, виготовленим з рослинної сировини, а не хімічно синтезованим. Це загалом правильно, бо препарати з рослин менш токсичні, значно рідше викликають алергію чи звикання. Свого часу довелося прочитати особисте міркування одного російського лікаря-травника: «Найбільше відкриття нашого часу – це те, що за допомогою рослин можна зупинити і вилікувати будь-який патологічний процес: від запалення, інфільтрації, виразки й аж до некрозу та злоякісних новоутворень». І з цим не можна не погодитися, якщо згадати, що препаратами з коренів аїру можна ефективно лікувати інфекційні недуги та гнійні рани, а звичайний чистотіл став основою препарату «україн», що допомагає при деяких онкологічних хворобах.

Народна медицина Закарпаття здавна також широко використовувала для лікування хвороб усе багатство лісів та лук краю. Ще й донині чи не в кожному селі є свої бабки та діди, які знаються на травах, заготовляють їх та допомагають своїм родичам і сусідам, коли в тому є потреба.

У санаторії «Квітка полонини» також з успіхом застосовується траволікування, причому під цей метод підведено солідну наукову, дослідницьку основу. Адже впродовж багатьох років здравниця має у цій справі авторитетного керівника – професора Оксану Миколаївну Ганич, яка десятки років присвятила вивченню проблеми впливу різноманітних природних чинників, в тому числі і таких, як мінеральна вода та препарати з рослин, на людський організм. Зокрема, в умовах оздоровниці доведено, що ряд захворювань навіть краще лікувати з допомогою фітотерапії, аніж традиційними фармацевтичними препаратами. Це стосується, насамперед, порушень обміну речовин, алергій, імунодефіцитних станів.

В одному з корпусів оздоровниці впродовж кількох років працює фітобар, де нашим пацієнтам за призначенням їх лікуючих лікарів готують запашні і помічні при багатьох недугах трав’яні напої з багатокомпонентних зборів різних карпатських рослин. Тут також можна замовити склянку тонізуючого або заспокійливого чи просто приємного на смак, напареного на ароматному зіллі, духмяного відвару. Скуштувавши цих незвичайних напоїв, захочеться вживати їх і вдома, і багато хто скористається нагодою та проторує із оздоровниці стежку на навколишні луки чи в лісові урочища, щоб власноруч запастися екологічно чистими рослинами, яких не знайдеш у великому місті.

Як ми вже писали, збирати трави слід розумно. Краще перед таким походом ознайомитися зі спеціальною літературою, щоб навчитися розрізняти рослини, а може, навіть взяти з собою в ліс книжку з ілюстраціями лікарських рослин для наочного порівняння. Та навіть якщо ви добре розпізнаєте рослини, вмієте відрізнити звіробій від барвінка чи родіолу рожеву від арніки гірської, все ж маєте пам’ятати, що чимало лікарських рослин застосовуються, як і сильнодіючі медичні засоби, з обережністю та чітко дозовано, а багато які здатні навіть зашкодити саме вашому організму.